Barevnost: Co si pohlídat při tisku?

Na co si dát pozor, když řešíte barevnost reklamních tiskovin? Poradíme vám, jak se vyhnout barevným odchylkám, jak se co nejlépe zorientovat v jednotlivých zkratkách, nebo jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými barevnými modely.

Jak se vyhnout barevným odchylkám

Pokud se chystáte tisknout reklamní tiskoviny, měli byste mít alespoň nějakou představu o tom, jakou roli hraje při tisku barevnost. V ofsetovém tisku se běžně používá barevný model CMYK, který se skládá ze čtyř barev:

  • azurová (Cyan),
  • purpurová (Magenta),
  • žlutá (Yellow)
  • a černá (Key / blacK).

Tento barevný prostor se používá například při tisku reklamních materiálů, jako jsou letáky, vizitky, ale i kalendáře nebo brožury. Abychom zajistili, že vytištěné materiály budou jednotné, řídíme se mezinárodními referencemi FOGRA51 a FOGRA52, které vycházejí z normy ISO 12647-2:2013.

Protože chceme, abyste byli s vytištěnými materiály spokojení, zakládáme si na bezchybné shodě barevnosti. Všechny naše stroje jsme proto zkalibrovali a softwarově certifikovali.

V čem se liší CMYK a RGB?

Na monitorech a obrazovkách se barvy naopak zobrazují v modelu RGB, kam se řadí červená, zelená a modrá barva. Mějte vždy na paměti, že barvy na monitoru se zobrazují jinak, než jak budou ve skutečnosti vypadat na papíře.

Při konverzi do stanoveného režimu se totiž mohou některé barvy změnit. Barevný prostor CMYK obsahuje 85 až 90 % barev modelu RGB, je tedy o něco menší. Pokud byste proto v tiskových datech v modelu RGB měli barvu, která v barevném modelu CMYK chybí, byla by nahrazena podobnou barvou. A z toho důvodu by mohlo dojít k barevné odchylce. Svou roli ovšem hraje také typ tiskárny, struktura papíru nebo osvětlení. Lidské oko totiž barvy na monitoru a papíru vnímá jinak. Objektivně lze však jednotlivé barvy zkontrolovat měřením barevnosti.

Barevnost: Jak se zorientovat?

Uvedená čísla udávají počet barev na každé straně papíru:

  • 1/0 – jednostranný černobílý tisk,
  • barevnost 1/1 – oboustranný černobílý tisk,
  • barevnost 4/0 – jednostranný plnobarevný tisk,
  • barevnost 4/4 – oboustranný plnobarevný tisk.

Před lomítkem je uvedený počet barev na přední straně listu, za lomítkem potom najdete počet barev na zadní straně. Obecně se předpokládá, že 1 patří černé barvě, 4 barvy jsou tvořeny modelem CMYK.

V praxi se můžete setkat také s dalším označením, jako je například:

  • barevnost 3/0 – přední strana je potištěna třemi barvami, druhá strana není potištěná,
  • barevnost 2/2 – každá strana je potištěna dvěma barvami.

U těchto označení je nutné definovat, o jaké barvy se jedná.

Jaká je ideální barevnost?

Před odesláním dat do tiskárny si vždy promyslete, jakou barevnost tiskoviny zvolíte. Platí, že plnobarevná tiskovina je vždy dražší než jednobarevná tiskovina.

Jaká barevnost je ideální, nelze obecně říci. Vždy záleží na konkrétním účelu. Zatímco interní firemní dokumenty můžete bez obav tisknout černobíle, reklamní materiály zase zaujmou zákazníky nebo klienty mnohem více, pokud je vytisknete barevně.

Rádi vám poradíme

Nevíte si rady? Ozvěte se nám. Pomůžeme vám s čímkoliv od výběru správného materiálu a povrchové úpravy přes přípravu tiskových dat až po dropshipping.

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?