Jak vybrat správnou gramáž papíru?

Chystáte se na tisk reklamních materiálů? Pak budete pravděpodobně řešit také výběr gramáže. Víte ale, jakou gramáž papíru zvolit při tvorbě vizitek, letáků, brožur nebo kalendářů? Poradíme vám.

Co znamená gramáž papíru?

Gramáž papíru označuje hmotnost papíru o velikosti jednoho metru čtverečního. Platí, že čím větší má papír gramáž, tím je pevnější a tvrdší. Klesá také jeho průsvitnost. Gramáž papíru se označuje zkratkou gms nebo g/m².

Jakou má papír gramáž?

Gramáž papíru A4 je běžně 70 až 90 g/m². Jeho výhodou je, že se s ním skvěle pracuje. Můžete na něj psát, bez problému ho však můžete také stříhat, skládat nebo ohýbat. Gramáž papíru do tiskárny, který je vhodný pro jednostranný tisk životopisů, smluv, objednávek, faktur a dalších interních materiálů, je nejčastěji 80 g/m².

Pokud však plánujete tisknout oboustranně, pořiďte si kancelářský papír s gramáží 90 g/m². Tento papír je vhodný také pro barevný tisk. Pokud byste totiž obrázky, tabulky nebo barevné grafy tiskli na papír A4 s gramáží o něco nižší, mohly by se jednotlivé obrazce navzájem prolínat a skrze papír prosvítat

Letáky, vouchery, kalendáře a vizitky

Při tisku letáků je lepší sáhnout po papírech s větší gramáží, které působí luxusnějším dojmem. Pro letáky je ideální papír s gramáží 115 až 150 g/m². Takový papír je tvrdší, a tím pádem odolnější proti natržení. Při vhození do schránky se proto jen tak nezmačká.

U kalendářů je také lepší sáhnout po větší gramáži. V Point4me tiskneme kalendáře na tvrdý papír s gramáží 115 až 200 g/m². Fotky tak více vyniknou a kalendář působí luxusnějším dojmem.

Pokud se chystáte vytvářet luxusní vouchery nebo pozvánky, sáhněte po silnějším a pevnějším papíru. Gramáž papíru, ze které se tyto reklamní tiskoviny vyrábí, je obvykle 200 až 300 g/m². Na přetrhnutí tvrdého papíru s vyšší gramáží už musíte vynaložit trochu síly. Při skládání, ořezávání a přehýbání si můžete pomoci například speciálním řezákem nebo nůžkami.

Pro zajímavost vám také prozradíme, že gramáž čtvrtky – tedy papíru, na který se kreslí a maluje – je zpravidla také o něco vyšší. Například čtvrtka A4 má gramáž 180 až 220 g/m². Pořídíte je v různých formátech.

Potřebujete poradit?

Pokud si nejste jistí, jaký papír vybrat, napište nám o vzorník materiálů zdarma. Najdete v něm ukázky nejoblíbenějších druhů papírů v nejčastěji užívaných gramážích. Snadno se tak rozhodnete, jaký materiál a gramáž papíru vybrat. Vzorník jsme sestavili tak, abyste si v něm mohli prohlédnout různé druhy papírů – od matných a lesklých přes ofsetové a samolepící až po exkluzivní papíry nebo speciální fólie.

Sdílejte článek dál

Další články