Čeká vás barevný tisk? Pak byste se měli zaměřit na to, v jakém barevném modelu tisková data připravujete. Poradíme vám, jaké jsou rozdíly mezi CMYK, RGB a Pantone, nebo jak převést tiskové barvy z jednoho modelu do druhého.
Tento barevný model se využívá u tiskáren – například při tisku reklamních materiálů, jako jsou letáky a brožury, vizitky nebo kalendáře.
Rozhodně ale nezapomeňte na správnou kalibraci monitoru. Ta je pro kvalitní tisk zásadní. Nastavení monitoru a tiskárny zvládnete i sami. Pokud si ale nejste jistí, obraťte se raději na odborníka.
Mezi CMYK barvy patří:
Při přípravě tiskových dat pracujte v grafickém programu (jako je například Photoshop) s profily FOGRA 51 nebo FOGRA 52. První profil zvolte v případě, že chcete vytisknout reklamní materiály na křídový papír. Profil FOGRA 52 zase vyberte v případě, že upřednostňujete tisk na nenatíraný papír, kterým je i klasický kancelářský papír.
Druhým barevným modelem je RGB, se kterým se setkáte na monitorech elektronických zařízení. Do tohoto modelu patří červená, zelená a modrá barva. Výsledné odstíny se následně vytváří smícháním těchto tří barev v různých poměrech.
A v čem je rozdíl způsobený? Zatímco tiskoviny světlo odráží, monitory světlo naopak vyzařují. Oko jednotlivé barvy proto vnímá jinak.
Tento barevný model obsahuje mnohonásobně více barev než model CMYK nebo RGB. Jeho hlavní výhodou je to, že si můžete vybrat konkrétní odstín opravdu přesně – podle svých představ.
Toho využijete například v momentě, kdy tvoříte firemní logo a chcete, aby byly barvy všude identické. To znamená, že vybraný odstín bude vždy stejný, ať už ho vytisknete kdekoliv.
Pokud se chystáte na barevný tisk, nevybírejte si odstín z modelu Pantone online. Vyžádejte si raději vytištěný vzorník, ze kterého si konkrétní barvu vyberete.
Chcete tisknout v odstínech Pantone v Point4me? Kontaktujte nás na zákaznické lince. Připravíme vám individuální cenovou nabídku.
Při přípravě tiskových dat je třeba mít na paměti, že při konverzi barev z jednoho modelu do druhého může dojít k určitým odchylkám. Barevný model CMYK totiž obsahuje méně barevných odstínů než model RGB.
Pokud v barevném modelu CMYK nebude požadovaná barva, nahradí se při barevném tisku takovým odstínem, který je tomu původnímu nejvíce podobný. Z toho důvodu je lepší pracovat s modelem CMYK už v počítači.
Převod je nejlepší udělat ve speciálním softwarovém programu. A to hned, jakmile začnete na grafice pracovat. Kromě grafických editorů existují také online programy, díky kterým barevné modely snadno převedete.
Počítejte s tím, že při převodu barev z RGB na CMYK se jednotlivé odstíny změní, sníží se jejich kontrast a také pestrost. Výhodou ale je, že budete mít jasnou představu o tom, jak budou tiskové barvy vypadat. Rovnou je tak můžete upravit podle svých představ.
Chystáte se tisknout reklamní materiály, jako jsou brožury a letáky, kalendáře nebo vizitky? Všechny produkty vám zhotovíme v té nejlepší kvalitě.
Nejste si jistí, jakou gramáž papíru vybrat, nebo na co se zaměřit při tisku? Rádi vám poradíme.