Kalibrace monitoru: Vše, co byste měli vědět

Pokud před sebe postavíte dva různé monitory, možná si rozdílných barev ani nevšimnete, nebo tomu nebudete přisuzovat příliš velkou váhu. Profesionálním fotografům, grafikům a dalším specialistům ale tyto rozdíly mohou způsobit velké problémy. Potřebují, aby byly barvy co nejpřesnější. A právě z toho důvodu je důležité nezapomínat na kalibraci monitoru.

Proč je kalibrace monitoru důležitá?

Pokud používáte monitor k běžným kancelářským činnostem nebo třeba sledování seriálů, nemusíte si s kalibrací barev monitoru dělat starosti. Naopak v případě, kdy potřebujete monitor k úpravě fotografií, videí či jiným grafickým pracem, je barevná kalibrace monitoru na místě.

Díky tomuto procesu totiž nastavíte barvy co nejpřesněji požadovanému ideálu. Pohrát si můžete s teplotou barev, světlostí či kontrastem. Na nezkalibrovaném monitoru naopak uvidíte nepřesné barvy. Může se pak stát, že se klientovi, kterému výsledné fotografie odešlete, barvy zobrazí úplně jinak. A překvapení také může nastat v případě, kdy fotografie vytisknete.

Pokud se podobným problémům chcete vyhnout, na kalibraci barev monitoru rozhodně nezapomínejte.

Jak na kalibraci barev monitoru?

Existuje hned několik způsobů, jak monitor můžete zkalibrovat. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je pomocí speciální kalibrační sondy. Tu připojíte, nastavíte podle návodu a kalibrace monitoru notebooku může začít.

Velkou výhodou této metody je to, že je opravdu přesná. Kalibraci monitoru barev můžete svěřit buď specialistovi, nebo ji můžete provést i sami. Pokud se přikloníte k druhé variantě, dejte si záležet na výběru kalibrační sondy.

Druhou možností je barevná kalibrace monitoru bez sondy. Tato metoda je ale nepřesná. Ačkoliv můžete provést některá nastavení na monitoru ručně, nikdy nebudete mít záruku, že se vám kalibraci monitoru podařilo udělat správně.

Existují dokonce i programy, které nabízí kalibraci monitoru online. I tady byste ale měli být obezřetní. Pokud si na nastavení monitoru netroufáte, je lepší svěřit monitor do rukou profesionálů. Ti přesně ví, na co je důležité se zaměřit.

Některé monitory mají dokonce kalibrační sondy zabudované. S kalibrací monitoru si tak nemusíte dělat starosti, provádí ji totiž automaticky. Pořizovací cena těchto monitorů je ovšem opravdu vysoká.

Kalibrace monitoru a tiskárny: Myslete na obojí

Pokud chcete, aby byly fotografie či jiné výstupy opravdu věrné ideálu, nezapomínejte na kalibraci monitoru a tiskárny. Při kalibraci tiskárny se také vyplatí obrátit se na odborníky.

Díky tomu pak nebudete překvapení případným rozdílem mezi digitálními a vytisknutými fotografiemi.

A pak už stačí jen vytisknout

Jakmile bude kalibrace monitoru a tiskárny hotová, už vám nic nebrání v tom, nechat reklamní materiály vytisknout. Tisk reklamních materiálů, jako jsou letáky, brožury, karty nebo kalendáře, ale raději nechte na profesionální tiskárně. Budete tak mít jistotu, že budou vytisknuté přesně podle vašich představ.

Potřebujete poradit, jak na vizitky či jak vytvořit svatební oznámení, nebo jak vybrat správnou gramáž papíru? Přečtěte si naše další články.

Sdílejte článek dál

Další články