Tvorba katalogů a brožur. Jaké jsou trendy roku 2024?

Chystáte se na vytváření brožury nebo katalogu? Poradíme vám, jaké grafické trendy budou v kurzu v příštím roce a kdy byste naopak měli být obezřetní.

Nesmrtelný minimalismus

Asi vás nepřekvapí, že mezi trendy stále boduje minimalistická grafika. A jinak tomu nebude ani v příštím roce. Celková jednoduchost, čisté linie, bezpatkové místo a tlumené či pastelové barvy jsou zkrátka tím, co se ve světle reflektorů blýská už několik let.

S minimalistickou grafikou zabodujete jak při tvorbě katalogu, tak při tisku brožury. V jejím kontrastu navíc skvěle vyniknou důležité informace i produktové fotografie.

A na scénu přichází… výrazná grafika

Méně textu, více grafických prvků. Místo na červeném koberci patří také výrazné grafice. Při výrobě katalogu mnohdy neuděláte chybu tím, když upřednostníte fotky produktů před texty. Ukažte produkt v celé kráse z různých úhlů pohledu.

Na pár řádků textu ale rozhodně nezapomeňte. U některých výrobků jsou důležité rozměry, jinde zase složení či nabídka různých variant.

Pokud chcete sdělit potenciálním zákazníkům více informací, ale vaše brožura není nafukovací, umístěte k produktu QR kód s konkrétní webovou stránkou. Po naskenování si tak uživatelé mohou přečíst vše, co je zajímá. Velkou výhodou je, že informace můžete na webu průběžně aktualizovat. Obsah tak snadno přizpůsobíte sezónnosti, slevovým akcím a výprodejům nebo nově vytvořeným – limitovaným – kolekcím.

Je čas proniknout do tajů umělé inteligence

V posledních měsících se využívání umělé inteligence stalo tématem číslo jedna. A to zejména v oblasti grafického designu. Není tedy divu, že mnoho firem začalo tuto novinku využívat i při tvorbě reklamních tiskovin.

Pomocí různých nástrojů umělé inteligence totiž můžete vytvořit řadu originálních vizuálů. Mějte ale na paměti, že umělá inteligence může být dobrý sluha, ale zlý pán. Při jejím používání byste se proto měli mít na pozoru. Může totiž snadno dojít k porušení autorských práv. A to je třeba si pohlídat.

Animace hýbe světem

Jak zaujmout uživatele na první dobrou? Rozhodně animacemi. Kromě toho, že oživíte klasické statické záběry, také ulovíte pozornost zákazníků na delší dobu. A za to se v dnešní době platí zlatem.

Je sice pravda, že v printových brožurkách nebo katalozích animace nevyužijete, o to více si ale můžete vyhrát s elektronickými verzemi reklamních materiálů. Do printové verze můžete například umístit (již zmíněný) QR kód. Po jeho naskenování si pak uživatelé mohou prohlédnout vytvořenou animaci produktu, ale také jeho video. Pracovat můžete i s různými typy fontů.

Papír až na prvním místě

Nedílnou součástí tvorby katalogu nebo brožury je výběr správného papíru. Ten by měl dokonale ladit nejen s grafickým vizuálem, ale také celým brandem. U běžných katalogů můžete sáhnout po klasickém papíře. Pokud ale chcete například představit novou sadu broušeného skla či designového nábytku nebo jarní kolekci od známého návrháře, vyberte raději luxusnější materiál nebo papír s vyšší gramáží.

Oblíbené jsou – a budou – také ekologické materiály. Jejich použitím dáte najevo, že vám na životním prostředí záleží. A to jistě ocení i vaši zákazníci.

A teď už stačí sáhnout po tom správném

Trendů, které budou v příštím roce na předních příčkách, je celá řada. Je jen na vás, jaký z nich si vyberete. Finální výběr ale vždy přizpůsobte brand manuálu vaší firmy a samozřejmě i cílové skupině.

Pokud si nejste jistí, jaký materiál je pro vaše reklamní tiskoviny ten pravý, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

Sdílejte článek dál

Další články