Kdy využít digitální tisk?

Chystáte se na tisk letáků, plakátů nebo třeba vizitek? Poradíme vám, kdy využít digitální tisk, jaké jsou jeho výhody, ale i na na co si dát pozor při přípravě tiskových dat.

Digitální tisk vs. ofsetový tisk: Který vybrat?

Digitální, nebo ofsetový tisk? To je, oč tu běží. Největší výhodou digitálního tisku jsou nízké ceny už od malého počtu kusů. Tento typ tisku proto hojně využívají malé a střední podniky, a to přibližně při výrobě do tisíce kusů.

Digitální tisk naopak není vhodný v případě, pokud chcete tisknout reklamní materiály pro velkou reklamní kampaň. Vyhněte se mu také při tisku na velké reklamní plochy. Mohlo by totiž dojít k rozzrnění.

V případě, že se chystáte na výrobu stovek až tisíců kusů tiskovin, využijte raději ofsetový tisk. Získáte tak výhodnější cenu za kus. Při malém nákladu by vás ale ofsetový tisk vyšel draze.

Jaké jsou výhody digitálního tisku?

Kromě cenové dostupnosti při malonákladovém digitálním tisku je velkou výhodou také velká variabilita. Tiskoviny můžete snadno upravit podle vlastních potřeb. Digitální tisk zákazníci nejčastěji využívají například při výrobě sezónních jídelníčků, dopisů, dárkových voucherů s unikátními kódy nebo personalizovaných etiket.

Digitální tisk vyniká také rychlostí zpracování objednávky. Na rozdíl od ofsetového tisku není nutné připravovat tiskovou předlohu. Stačí jen odeslat tisková data do tiskárny a můžete tisknout.

Tiskoviny navíc můžete u digitálního tisku povrchově upravit. Oblíbenou variantou je například laminace nebo UV lakování.

Dvakrát zkontroluj, jednou tiskni

Chcete si zkontrolovat, zda v tiskárně vše vytisknou tak, jak mají? Bez problému. Nechte si zhotovit zkušební nátisk. Díky tomu snadno zjistíte, jak budou reklamní materiály vypadat. A to ještě předtím, než zadáte do výroby velké množství kusů. Budete tak mít čas vyladit případné nedokonalosti.

Jak funguje digitální tisk?

U digitálního tisku hraje hlavní roli rotující válec s fotocitlivým materiálem. Následně vzniká obraz, který se přenáší na papír. Digitální záznam je při tisku přenášen z počítače přímo do tiskového stroje. Proces tisku je v porovnání s ofsetem mnohem rychlejší. Je proto využívaný jak malými podniky, organizacemi, institucemi nebo jednotlivci.

Od červené až po modrou

U ofsetového tisku a digitálního tisku hraje prim model CMYK – azurová (Cyan), purpurová (Magenta) a žlutá (Yellow)a černá barva (Key).

Mějte vždy na paměti, že při převodu z jednoho modelu do druhého může dojít ke změnám v některých odstínech. V našem článku se dozvíte, na co si dát pozor při barevném tisku.

Po jaké gramáži sáhnout?

Drobnou nevýhodou digitálního tisku je menší flexibilita při výběru gramáže a materiálů. Problémy mohou nastat například u papírů s příliš nízkou, nebo naopak vysokou gramáží. Jaký papír tedy vybrat?

U letáků a plakátů sáhněte po papíru s gramáží 80 až 160 m². Pro vizitky je dobré vybrat pevnější papír – ideálně od 250 do 360 m². Pokud si nejste výběrem materiálu jistí, napište nám o vzorník materiálů. Rádi vám ho zašleme zdarma.

Pusťte se do digitálního tisku

Chystáte se na digitální tisk? Napište nám. Rádi vám vyrobíme reklamní tiskoviny – od plakátů přes letáky až po vouchery. Vše doladíme online, ať už jste z Brna, Prahy nebo Českých Budějovic.

Sdílejte článek dál

Další články