Jak se vyznat v jednotlivých formátech papírů?

Formátů papírů existuje tolik, až vám z toho může jít hlava kolem. Poradíme vám, jak se v jednotlivých typech vyznat, jaké jsou rozměry papíru A4, A3 nebo A5. A kromě toho se také dozvíte, jaký formát zvolit pro plakáty, letáky nebo brožury.

Rozlouskněte formáty řady A

Mezi nejčastěji využívané formáty patří papíry z řady A. Setkat se s nimi můžete například u školních sešitů, výkresů či časopisů. Hojně se však využívají také při výrobě profesionálních reklamních tiskovin.

Největším formátem z této řady je A0, jehož celková plocha je 1 m². Rozměr papíru A1 získáte přepůlením papíru A0. A to platí u všech formátů – z A1 vytvoříte A2, z A2 vznikne A3 a přepůlením A3 vytvoříte A4. Princip zůstává stejný i u dalších rozměrů papírů.

Vždy platí, že se papíry řadí vzestupně od největšího po nejmenší. Rozměry papíru A3 jsou tedy větší než A4, naopak A6 je menší než A5 a podobně.

V čem se liší formáty papírů B?

Ačkoliv je řada A při tisku nejpoužívanější, nesmíme opomenout ani řadu papírů B. U této skupiny platí stejný princip jako u formátů A – jednotlivé formáty se řadí od největšího (B0) po nejmenší (B8).

V porovnání s řadou A mají ale větší rozměry. Například papír B0 má plochu 1,41 m² a rozměry 1000x1414 mm, B1 má 707x1000 mm, formát B2 zase 500x707 mm. I tady platí, že přeložením papíru napůl vznikne o řadu menší formát.

Kde se tedy vyplatí použít papíry formátu B? Sáhnout po nich můžete při tisku novin či knih. Převážně se ale používají při tisku na spad (neboli spadávku). Tedy tam, kde potřebujete grafiku vytisknout přes celý papír – až k jeho okrajům. Umístěním spadávky se vyhnete nežádoucím bílým okrajům. Celý princip spočívá v tom, že se grafika cíleně tiskne na větší papír, ze kterého se poté požadovaný rozměr vyřízne. Více informací o tom, jak připravit tisková data, se dozvíte v našem článku na blogu.

Pokud tedy plánujete tisk na A3 či A4 až k okrajům, měli byste při výrobě zvolit B3 nebo B4.

Béčkem to nekončí

Formáty papírů A nebo B se sice využívají nejvíce, nejsou ale jediné. Na trhu existují i papíry typu C. Ty se využívají pro obálky. A jak se v nich vyznat? Je to jednoduché. Do obálky rozměru C4 se bez problému vejde formát A4, do obálky C5 papír A5 a do obálky C6 tiskovina A6. Stejný princip platí i u dalších formátů. Nemusíte proto mít obavy, že byste se při výběru obálky ztratili.

Při tisku pohlednic, voucherů, karet nebo PF přání je oblíbený formát DL (220x110 mm). Ten se často využívá i pro obálky. Jde vlastně o papír A4 přeložený na třetiny.

Jak využít jednotlivé formáty papírů?

Chystáte se na výrobu plakátů, tisk letáků nebo tisk kalendářů? Pak si dejte záležet na výběru konkrétního rozměru papíru. Vyznat se ve formátech papíru vám vždy pomůže tabulka nebo přehledný seznam.

Mějte na paměti, že ačkoliv častěji narazíte na rozměry v mm, některé tiskárny mají uvedené formáty papíru v cm.

  • Formát papíru A0 (841x1189 mm) či A1 (841x594 mm) využijete při tisku volebních, reklamních nebo filmových plakátů.  
  • Menší rozměry – papír A2 (420x594 mm) nebo papír A3 (rozměry 420x297 mm) se hodí při tisku drobnějších plakátů či kalendářů.
  • Nejběžnější papír A4 se svými rozměry 210x297 mm je perfektní pro tisk časopisů, sešitů a katalogů. 
  • Papír A5, jehož rozměry jsou 148x210 mm, je využívaný pro tisk školních sešitů, bloků a letáků. To stejné platí i u formátu A6.
  • Formáty papírů B nejčastěji upotřebíte při tisku knih či novin, ale také vizitek či pohlednic. 
  • Pod formáty papíru C se obvykle skrývají obálky.

Tři, dva, jedna a tisk

V jednotlivých rozměrech papírů už jste se zorientovali. Tak teď už jen stačí poslat vše do tisku. U všech kategorií na našem webu navíc snadno uvidíte, jaké formáty jsou pro dané tiskoviny nejoblíbenější.

Pořád si nejste výběrem konkrétního typu jistí? Ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme s výběrem správného rozměru i typu papíru pro vaše reklamní materiály. 

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?