5 nejčastějších tiskových technik

Víte, že existují různé tiskové techniky? Představíme vám ty, se kterými se setkáte nejčastěji. Každá z nich má přitom své výhody a nevýhody. Jaké to jsou, vám prozradíme v našem článku.

Ještě před tím, než vám konkrétní metody tisku představíme, měli byste mít alespoň základní přehled o tom, na jaké skupiny se tiskové techniky dělí. U jednotlivých skupin vždy najdete, které techniky do dané skupiny patří.

  • Tisk z plochy: ofsetový tisk, světlotisk, litografie
  • Digitální tisk
  • Průtlačný tisk: sítotisk
  • Tisk z výšky: flexotisk
  • Tisk z hloubky: hlubotisk

Ofsetový tisk

S touto tiskovou technikou se setkáte v případě, kdy plánujete výrobu velkého množství reklamních materiálů. Hodí se proto například pro tisk letáků a knih, ale i tisk brožur, katalogů nebo magazínů.

Tato tisková technika se společně se světlotiskem a litografií řadí pod tisk z plochy. Ale co to vlastně znamená? Tisknoucí a netisknoucí místa jsou v jedné rovině. Liší se proto fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Barva se proto nanese jen na tisknoucí místa, zatímco netisknoucí plochy zůstanou bez barvy. Poté, co se na tiskovou desku nanesou barvy, dochází k obtisknutí barev pomocí tlaku na daný materiál (například papír). 

Digitální tisk

Digitální tisk je nejmodernější a zároveň nejmladší metodou tisku. Je specifický v tom, že při tisku nedochází k využívání tlaku ani k používání tiskové desky, která je u jiných metod tisku obvykle obtiskována na papír nebo jiný materiál. Tisk je přímý – to znamená, že se soubory z počítače rovnou tisknou na papír. Digitální tisk funguje mimo jiné na principu ink-jetové technologie nebo elektrografie.

Sítotisk

Sítotisk patří mezi průtlačné metody tisku. Využívá se zejména při potisku oblečení nebo jiného textilu. Uplatňuje se však i na jiné materiály. Sítotisk se vyplatí při tisku malého počtu kusů.

U této techniky barva prochází přes tiskové síto. Místa, která potištěná být nemají, je síto zakryto tak, aby přes něj žádná barva neprošla.

Flexotisk

Tato tisková technika spadá pod tisk z výšky. Princip této metody tisku je tedy podobný jako u tisku z hloubky. Funguje ale opačně. Tisknoucí plochy vystupují nad netisknoucí místa.

Také tato technika je stará – vznikla na konci 19. století. Od dnešní podoby se však značně liší. Dnešní válcové stroje obsahují plastové nebo gumové formy s tiskovými prvky, které se následně přenášejí na daný materiál.

Flexotisk je ideální tiskovou technikou pro výrobu etiket, lepicích pásek nebo jiných pružných a nesavých materiálů.

Hlubotisk

Stejně jako ofsetový tisk je i hlubotisk vhodný pro výrobu materiálů ve velkém množství. Obrovskou výhodou hlubotisku je velká sytost barev. Hlubotisk funguje na principu tisku z hloubky, jak už vyplývá z jeho názvu. A co to znamená v praxi? Tisknoucí plochy se nachází pod úrovní netisknoucích míst, při tisku se tyto plochy vyplňují tiskovou barvou.

Je zajímavé, že předchůdce hlubotisku – mědiryt – vznikl už v 15. století. A ačkoliv daný motiv dříve ručně vyrývali do měděné desky, samotný princip této tiskové techniky zůstal prakticky stejný až do dnešní doby.

Point4me – prvotřídní kvalita i expresní tisk

Ať už se chystáte na tisk vizitek nebo letáků či tisk kalendářů nebo brožur, všechny reklamní tiskoviny vám zhotovíme v té nejlepší kvalitě. Nabízíme také tisk na míru.

Některé výrobky, jako jsou například neskládané letáky, sešívané brožury, vizitky a karty, vám navíc vytiskneme expresnědo 24 hodin od objednání.

Nevíte si rady? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme.

 

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?