Vazba V1: Jak vypadá? A kde ji použít?

Chystáte se na výrobu brožury? Pak vás čeká důležité rozhodnutí – výběr správné vazby. Jedním z nejoblíbenějších typů je šitá vazba V1. Poradíme vám, kde se vyplatí ji použít, jaký počet stran zvolit a na co byste si měli dát pozor.

Co je vazba V1?

Tato vazba je měkká a šitá. Poznáte ji podle toho, že má ve svém hřbetu jednu až čtyři sponky, skobičky nebo očka. A to v závislosti na zvoleném formátu. Sešitová vazba V1 a lepená vazba V2 patří mezi ty nejpoužívanější. A má to svůj důvod.

Od sešitů přes ročenky až po luxusní katalogy

Sešitová V1 vazba je jako stvořená pro celou řadu publikací. Působí elegantně, je jednoduchá, a proto ji rádi používají jednotlivci i firmy.

Využijete ji především pro tiskoviny menšího rozsahu, jako jsou firemní dokumenty, časopisy nebo katalogy. U těchto tiskovin je dobré sáhnout po šité V1 vazbě s lesklou nebo matnou obálkou, která má vyšší gramáž než vnitřní listy – zpravidla 150 až 300 g/m². Působí díky tomu reprezentativnějším dojmem.

Stejně tak se vazba V1 hodí například pro omalovánky nebo interní dokumenty, jako jsou ročenky, návody a ceníky. U těch už není zpravidla nutné investovat do kvalitnější obálky. Velkou výhodou je také to, že sešívané brožury bez obálky zvládneme vyrobit do 24 hodin od objednání.

Osm, dvacet nebo šedesát?

Při vytváření brožury myslete na to, aby vazba V1 měla vždy takový počet stran, který bude dělitelný čtyřmi. Vytvořit tedy můžete brožuru o osmi, dvanácti, šestnácti nebo třeba dvaceti stranách. V Point4me tiskneme nejčastěji publikace o 8 až 64 stranách.

Počet stran dělitelný čtyřmi má své opodstatnění. Při výrobě se totiž jednotlivé vnitřní listy ohnou, následně naskládají na sebe a sešijí společně s obálkou ve hřbetu. Pokud už teď víte, že vaše tiskovina nebude splňovat tento základní požadavek, poohlédněte se po jiné vazbě.

Při výběru formátu můžete být naopak kreativnější. Můžete si vybrat A6, A5 nebo A4. U katalogu, ve kterém představujete pestrou nabídkou letních zájezdů, nebo u časopisu zaměřeného na interiérový design je lepší sáhnout po větším formátu – tedy A4. Naopak u návodů, kde není nutné popisovat vše do detailů, vám postačí i menší formát. Ten navíc bez problému přiložíte i k produktu.

Vybrat správný papír je hračka. Když víte, jak na to

Pro publikace do osmdesáti stran doporučujeme zvolit kancelářský papír o 80 g/m². Pokud se rozhodnete sáhnout po jiné gramáži, může se lišit také „povolený“ počet stran, který se do vazby vejde.

V našem vzorníku najdete klasický ofsetový papír s gramáží 80 g/m². Pro luxusnější brožury nabízíme křídový papír v lesku či matu s různou gramáží – od 115 g/m² přes 130 g/m² až po 150 g/m².

Nevíte si rady? Od toho je tu Point4me

Pokud si stále nejste jistí, jakou vazbu pro svou publikaci vybrat, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme s výběrem a navrhneme řešení, které bude splňovat i ty nejnáročnější požadavky. 

Sdílejte článek dál

Další články

Kdy využít digitální tisk?

Kdy využít digitální tisk?

Chystáte se na tisk letáků, plakátů nebo třeba vizitek? Poradíme vám, kdy využít digitální tisk, jaké jsou jeho výhody, ale i na na co si dát pozor při přípravě...
Otevřít článek Kdy využít digitální tisk?