Rozlišení DPI: Na co si dát pozor při tisku?

Chcete vytisknout obrázky v té nejlepší kvalitě? Pak se zaměřte na správné DPI rozlišení. Co to vlastně znamená, v čem se liší rastrový a vektorový obrázek, nebo jak změnit rozlišení obrázku? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Co je rozlišení DPI a PPI?

Rozlišení DPI je anglická zkratka dots per inch. V překladu tedy body na palec. Pro lepší představu uvedeme, že jeden bod má 2,54 cm. Tato jednotka tedy určuje, kolik bodů se vejde do jednoho palce. Kromě DPI se používá také jednotka PPI – pixels per inch.

Obecně platí, že čím více bodů nebo pixelů obrázek má, tím bude kvalitnější a ostřejší. Úměrně k rozlišení obrazu se zvětšuje také velikost celého souboru.

Jaké je správné rozlišení pro tisk?

Abyste měli jistotu, že se obrázky vytisknou v té nejlepší kvalitě, měli byste pamatovat na správné rozlišení pro tisk. Minimální rozlišení obrázku by mělo být 200 PPI. Doporučujeme však obrázky do tiskárny dodávat alespoň ve velikosti 300 PPI. Pracujte s formáty JPG, PNG nebo GIF. Pokud to není nutné, obrázky ve vysokém rozlišení neposílejte. Dokument by byl příliš velký a bylo by s ním složitější pracovat.

Jak změnit rozlišení obrázku?

Změna rozlišení obrázku vám půjde snadno ve speciálních programech na úpravu fotografií, jako je například Photoshop. Pokud chcete, aby měl obrázek vysoké rozlišení, ale menší velikost, stačí změnit měřítko fotografie. To platí ovšem pouze v případě, že máte k dispozici původní obrázky ve vysokém rozlišení.

Pokud potřebujete změnit velikost fotografie například proto, že ji chcete odeslat e-mailem, můžete změnit počet pixelů nebo rovnou velikost obrázku. Díky tomu změníte také rozlišení fotografie.

A jak zvýšit rozlišení obrázku? To je složité. Počet pixelů do fotografie nedoplníte – pokud tedy chcete, aby zůstal ostrý. Pokud víte, že budete chtít se soubory dále pracovat, požadujte vždy obrázky s vysokým rozlišením, které snadno přizpůsobíte konkrétním požadavkům.

Rastrový a vektorový obrázek. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vektorová grafika je složena z křivek – vektorů. To znamená, že ji můžete libovolně zvětšovat bez toho, aniž by došlo ke ztrátě kvality. Obrázek totiž zůstává stále ostrý, ale přitom vám nezabere na disku příliš místa. Vektorovou grafiku využijete například při tvorbě vizitek, razítek, plakátů a dalších reklamních předmětů. Nejčastěji užívanými formáty jsou PDF, AI nebo PS.

Rastrový obrázek takto flexibilní není, je totiž složený z jednotlivých barevných bodů – pixelů. Jeho zvětšením byste místo ostré fotografie získali spíše kostičky. U rastrové grafiky pracujete ve formátech JPG, PNG nebo BMP, používá se tedy převážně u fotografií.

Rozlišení tiskárny

Platí, že čím větší rozlišení fotografie máte, tím kvalitnější by měl být tisk. To ovšem závisí také na dalších faktorech. Pokud chcete tisknout obrázky ve vysokém rozlišení, budete potřebovat kvalitnější tiskárnu, jejíž pořizovací cena bude samozřejmě vyšší. S tím také souvisí vyšší spotřeba toneru.

Před pořízením tiskárny si ale vždy promyslete, co přesně chcete na tiskárně tisknout. Pokud plánujete tisknout pouze interní dokumenty, bude vám stačit menší rozlišení tisku. Pro tisk fotografií je nejlepší zvolit tiskárnu s vyšším DPI.

A jakou tiskárnu zvolit? Zatímco tisk na laserové tiskárně vás vyjde levněji, u inkoustové tiskárny zase oceníte živější barvy. Rozlišení tiskárny závisí na několika aspektech. U inkoustových se rozlišení DPI zpravidla pohybuje mezi 600 až 9 600, u laserových mezi 600 a 2 400.   

Potřebujete poradit?

Nejste si jistí, v jakém formátu tisková data odeslat, nebo jaké DPI rozlišení je pro vaše účely nejlepší? Ozvěte se nám. V Point4me vám rádi pomůžeme.

 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?