Jak při tisku pracovat se sezónními barvami?

Barvy hrají v marketingové komunikaci podstatnou roli. Jednotlivé barevné odstíny totiž mohou u zákazníků vyvolat určité pocity. Mimo jiné také ovlivňují to, jak klienti značku vnímají. Zkuste proto barvy při online tisku využít na maximum. Poradíme vám, jaké barvy při tisku letáků, kalendářů nebo brožur použít a jak najít ty správné odstíny, které budou ladit k danému ročnímu období.

Proč byste měli říct ANO sezónním barvám?

Jak už jsme nastínili v úvodu, barvy mohou mít vliv na naše pocity, náladu a celkové vnímání. Jednotlivé odstíny se rozdělují do čtyřech ročních období. A co to znamená? V každém ročním období mají na naši psychiku zkrátka vliv určité barvy více a jiné méně. A ke každému období se hodí jiné.

Použitím sezónních barev na reklamních materiálech můžete mimo jiné rozlišit limitované edice produktů, které připravujete pro dané roční období. Zákazníci tak snadno rozeznají, zda se jedná o speciální balení, nebo zda sahají po tom klasickém.

Firmy mnohdy pracují se speciálními vizuály zejména na Vánoce. Toto období ale není jediné, kdy můžete se sezónními barvami při tisku brožur či letáků pracovat. Ozvláštnit reklamní komunikaci můžete také na jaře, v létě či na podzim. Odlišíte se tak od konkurence.

Na jaře se vše probouzí. a barvy také

V jarních měsících jsou populární pastelové odstíny, jasné a vzdušné barvy. Zkrátka světlé odstíny. To se týká jak módních kolekcí, tak barev použitých v reklamních materiálech. Sáhnout můžete například po mentolové, světle zelené či modré, krémové, světle žluté nebo pudrové.


Pokud v brandové komunikaci pracujete s výraznými barvami, můžete je zjemnit a vytvořit tlumenější pastelové odstíny. Uvidíte, že i taková změna bude opravdu osvěžující!

Zářivé a živé – to jsou letní barvy

Slunce, moře a zrající ovoce. To všechno patří k letním měsícům. A právě těmito věcmi jsou inspirované také letní barvy. Populární jsou odstíny bílé, tyrkysové, královsky modré, červené, korálové nebo žluté. Samozřejmě nechybí ani zlatá a stříbrná.

S podzimem zpátky k přírodě

Na podzim hrají prim zemité barvy, které jsou v souladu s přírodou. S odstíny hnědé (od mahagonu až po khaki), hořčicově žluté a oranžové či zelené určitě nešlápnete vedle. Stejně tak jsou populární neutrální barvy, jako je například černá, šedá nebo krémová.

Zimní barvy. Zářivé, nebo tlumené?

V zimě se v přírodě ukládá vše k hlubokému spánku. A stejné je to i s barvami. Z toho důvodu je dobré se držet tlumenějších a neutrálních barev – šedé, černé, bílé, modré či zelené. 


Jiná situace je ale v období adventu, Vánoc a Nového roku. Tam se s barvami můžete klidně odvázat – a to ať už se pouštíte do tisku kalendáře, PF nebo třeba letáků. Nebojte se výrazné červené, smaragdové, fialové, žluté zlaté či stříbrné.

Pohrajte si s barvou roku

Pokud si netroufáte měnit vizuál reklamních materiálů několikrát do roka, nebo na to zkrátka nemáte finanční prostředky, můžete se zaměřit na barvu roku. Tu každoročně vybírají odborníci z Pantone Color Institute. Barvou roku 2023 je nádherná Viva Magenta. Odvážná, optimistická a živá barva, která se stala trendem jak v oblasti reklamy, tak v dalších odvětvích. A to například v módě, interiérovém designu či architektuře. Tato výrazná barva totiž zaujme na první pohled. 

S touto barvou můžete bez obav pracovat při ofsetovém tisku – tedy při výrobě tisku letáků, brožur či dalších reklamních materiálů ve velkém nákladu. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení i v případě, pokud se pouštíte do digitálního tisku v menším nákladu.

Odvažte se, ale...

Při tvorbě některých reklamních materiálů je dobré popustit uzdu fantazii. Jinde se ale vyplatí držet se klasiky a firemních barev. To platí například u tisku vizitek, které tvoříte jednou za čas a nevyplatí se je obměňovat několikrát do roka. Vizitky navíc mají působit reprezentativně a udělat dobrý první dojem. A z toho důvodu je dobré nechat je vyrobit s ohledem na vaši firemní kulturu.

Pokud si nejste některým z kroků jistí, nebo se chcete poradit ohledně tisku reklamních materiálů, rádi vám poradíme. Tak se ozvěte!

Sdílejte článek dál

Další články