Firemní identita: Proč s ní pracovat i při tisku reklamních materiálů?

Firemní identita je důležitou součástí marketingové komunikace. Můžeme si ji představit jako tvář značky. Rozhoduje tedy o tom, jak bude veřejnost vaši společnost vnímat. Potřebujete definovat firemní identitu? A pokud ano, jak ji vytvořit? A proč je vlastně důležité zachovávat určitá pravidla i při výrobě reklamních tiskovin? Poradíme vám v našem článku.

Co je firemní identita?

Hned na začátku je třeba si ujasnit, co tento pojem vlastně znamená. Firemní identita je soubor marketingových aktivit či nástrojů, pomocí kterých se firma prezentuje. Spadá sem například design, firemní interní a externí komunikace, hodnoty, kultura či filozofie, ale také branding, vzhled produktů, obalů i ostatních materiálů. Je to tedy poměrně komplexní obor, skrze který se firma snaží o to, aby celá image značky byla sjednocená.

Firemní identita je proto důležitá také při tvorbě reklamních materiálů. Při tisku letáků, brožur či tisku vizitek je totiž podstatné, aby vás zákazníci snadno odlišili od konkurence.

Je pro vaši firmu důležitá firemní identita?

Ano. A to ať už máte malou firmu o několika zaměstnancích, nebo řídíte velký korporát. Pokud chcete udělat dobrý první dojem a působit na úrovni, bez jasných pravidel komunikace se zkrátka neobejdete.

Definování firemní identity má také další výhodu. Pokud budete jasně vědět, jak vaše značka komunikuje, nebo s jakými barvami v komunikaci pracuje, vyhnete se zbytečným nejasnostem. Celá firemní komunikace navíc bude vypadat profesionálně a hlavně jednotně. Ve chvíli, kdy byste například používali více typů grafiky, nebo byste v letácích jednou vykali a jednou zase tykali, mohlo by to vaše zákazníky spíše zmást.

Vytvořte manuál

Není výjimkou, že na marketingové komunikaci pracuje ve firmě zpravidla více lidí. A čím více lidí firmu prezentuje, tím častěji může dojít k různým interpretacím toho, co je správné a co ne. Opět se tedy dostáváme k tomu, že nejasná pravidla mohou způsobit zmatek. A to jak v interní, tak v externí komunikaci.

Tykat, nebo vykat? Píše se název firmy kapitálkami, kurzívou, nebo s velkým písmenem na začátku slova? S jakými barvami při reklamním tisku pracujete? Otázek je spousta. A aby nedošlo k různým interpretacím, je třeba pravidla jasně ukotvit. K tomu perfektně slouží manuál firemní identity (tzv. brand book), ve kterém byste měli shrnout správné používání písem, loga, barevných kombinací a jiných grafických prvků. Nemusí jít přitom o žádnou bichli. Pokud jste malá firma o pár zaměstnancích, bohatě si vystačíte s krátkým dokumentem. 

V každém případě však platí, že firemní identita by měla být promyšlená. Při její tvorbě vycházejte z historie firmy, ale také například z toho, jak chcete, aby firma na zákazníky (a také své zaměstnance) působila. A pokud si na její tvorbu nevěříte, obraťte se raději na profesionály. Uvidíte sami, že se vám počáteční investice vrátí. 

Co by v manuálu firemní komunikace nemělo chybět?

Jak už jsme naznačili výše, v tomto dokumentu byste měli najít všechny důležité informace o firmě a její komunikaci. Nezapomeňte na:

 • název firmy, včetně způsobu jeho prezentace
 • historii firmy
 • použití loga, jeho verze a možné úpravy, logotyp
 • uvedení loga v různých formátech (včetně informací o poměru stran)
 • velikost loga 
 • popis firemních barev a jejich použití (například i v kombinaci se sezónními barvami)
 • styl komunikace
 • brandové písmo a jeho velikost (v různých situacích)
 • reklamní slogany
 • webové stránky společnosti a odkazy na sociální sítě
 • případně již vytvořené letáky, brožury, vizitky, ale i samolepky
 • firemní oděv (pokud ho firma využívá)

Při výrobě firemních tiskovin vycházejte z manuálu

Dobře vytvořený manuál vám také pomůže k tomu, abyste firemní tiskoviny vytvářeli ve stejném vizuálu. Tisk vizitek i tisk kalendářů, které by měly zcela rozdílné barvy či odlišné zpracování loga, by byl zbytečnou investicí do marketingové strategie.

Díky manuálu si navíc udržíte jednotnou komunikační strategii po dlouhá léta – a to například i přes personální změny. I když tedy bude zadávat tisk brožur či vizitek někdo jiný, budou všechny reklamní materiály vždy vypadat stejně. Zákazníci si tak veškeré firemní tiskoviny snadno spojí s vaší značkou.

A to samozřejmě platí i pro grafiky. Pokud už máte vytvořené vizitky a potřebujete doobjednat například tisk kalendáře, pošlete grafikovi zpracovaný manuál. Budete tak mít jistotu, že nedojde ke zbytečným nejasnostem a grafik vše zpracuje přesně podle vašich představ.

A pak už jen stačí poslat do tiskárny

Jakmile budete mít reklamní materiály vytvořené podle pravidel firemní identity, nezbývá než poslat vše do tisku. Pamatujte ale na to, že kromě pěkného grafického zpracování záleží i na kvalitě tisku. Rozmazané obrázky v letácích nebo rozpité písmo by profesionálně opravdu nepůsobilo. Tiskárnu proto vybírejte opravdu pečlivě. 

V Point4me vám vše vytiskneme v nejvyšší možné kvalitě. A pokud si nejste jistí, jaký papír vybrat, rádi vám pošleme vzorník materiálů zdarma. Budete tak mít jistotu, že vše vytiskneme podle vašich představ. Po zaslání materiálů k tisku navíc vždy vše pečlivě zkontrolujeme. Více očí více vidí – a to při výrobě firemních tiskovin platí dvojnásob. 

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?