Druhy papírů: Jaký z nich vybrat pro tisk reklamních materiálů?

Natíraný, nenatíraný, lesklý nebo matný… Druhů papírů existuje celá řada. Nejste si jistí, jaký z nich pro reklamní tiskoviny vybrat? Poradíme vám. Zatímco jeden se hodí pro tisk plakátů, kalendářů a vizitek, po jiném je dobré sáhnout při tisku formulářů, katalogů nebo třeba ceníků.

Natíraný nebo nenatíraný?

Papíry se rozdělují na základě mnoha specifikací. Tou hlavní je, zda je papír natíraný nebo nenatíraný. Právě tento faktor rozhoduje, na co je vhodné ho použít.

Nenatírané papíry jsou ofsetové. Natírané naopak křídové. Ty mohou být navíc natírané jednostranně nebo oboustranně – opět podle toho, k čemu mají být použité. Jednostranně natírané papíry se používají například při tisku pohlednic. Zatímco jedna strana má působit luxusnějším dojmem, na druhou potřebujete psát. A to na křídový papír nelze. Tím ale možnosti povrchových úprav nekončí. V naší nabídce najdete matný i lesklý křídový papír.

Kdy sáhnout po (ne)natíraném papíru?

Při tisku časopisů a podobných publikací jsou oblíbené natírané papíry, které tiskovinám dodávají profesionální vzhled. Křídové papíry jsou také odolnější vůči různým nečistotám a vlhkosti. V porovnání s nenatíranými papíry nejsou tak savé. Tisk obrázků na křídové papíry je ale vhodnější – grafika je na těchto papírech totiž ostřejší.

Možnou nevýhodou natíraných papírů je to, že na ně není možné psát inkoustovým perem. Pokud tedy potřebujete tiskovinu využít například jako formuláře nebo obálky, sáhněte po nenatíraném papíru. Nenatíraný ofsetový papír bude skvělou volbou také pro tisk jídelních lístků, menu nebo levnějších vizitek.

Myslete ale na to, že je tento typ papíru savější. To znamená, že například při tisku obrázků je potřeba větší množství inkoustu. Tento typ papíru také není tak odolný jako křídový papír. Na druhou stranu vychází tisk na nenatíraný papír zpravidla cenově výhodněji.

Jaké papíry jsou nejoblíbenější?

Druhů papírů existuje spousta. Abychom vám pomohli se v nich zorientovat, vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější. Které to jsou?

Pro tisk vizitek, novoročenek, dárkových voucherů, ale i obálek brožur s vazbou V1 a vazbou V2 sáhněte po (oboustranně natíraném) křídovém papíru s gramáží 300 g/m². Pro tyto účely se hodí matná varianta.

Chystáte se na tisk reklamních letáků, vnitřních listů brožur s vazbou V1 a V2, stolních kalendářů nebo plakátů, které chcete vylepit? V tomto případě zvolte křídový papír s gramáží 115 g/m² – v matu.

Skládané letáky, katalogy, nabídkové listy nebo třeba letáky vložené do časopisů a brožur… Pro tyto tiskoviny se hodí oboustranně natíraný papír s vyšší gramáží – 150 g/m². Na lesklém papíru navíc skvěle vyniknou barvy.

Vybíráte papír pro obálky katalogů, plakátů na stěnu, certifikátů nebo nástěnných katalogů? Pak se vám vyplatí tisk na lesklý křídový papír s gramáží 200 g/m². Působí luxusním a reprezentativním dojmem.

Zatímco matný nebo lesklý křídový papír je ideální na tisk propagačních materiálů, u dopisních papírů, ceníků a poznámkových bloků je lepší sáhnout po nenatíraném ofsetovém papíru. Skvěle vám postačí gramáž 90 g/m². Do domácích a kancelářských tiskáren si vystačíte s běžným kancelářským papírem s gramáží 80 g/m².

Od vizitek až k reklamním taškám

Při výrobě reklamních materiálů nezapomeňte také na papírové tašky s logem firmy. Do nich můžete naskládat všechny propagační předměty. Taška z kraftového papíru navíc může posloužit i dál, a tak vám udělá reklamu i mimo veletrh nebo jinou pracovní akci.

Kromě reklamních tašek můžete tisk na kraftový papír využít také při výrobě poznámkových bloků, letáků nebo balicího papíru. Pro svůj originální vzhled se ale hodí také na pozvánky, vouchery nebo třeba vizitky. Recyklovaný papír je trendy u různých tiskovin. Má specifickou – hrubší – strukturu a vyšší gramáž. A tak je zajímavý na pohled i na omak.

Ať už chcete, aby měly vaše tiskoviny originální design, nebo chcete dát zákazníkům najevo, že vám na životním prostředí záleží, je kraft ideální volbou. Tiskem na recyklovaný papír proto rozhodně neuděláte chybu.

Ceníky, reklamní plakáty i vyšperkované vouchery

V Point4me si poradíme i s tiskem různých typů reklamních materiálů – od ročenek přes letáky až po pozvánky a oznámení. Splníme i ty nejnáročnější požadavky a postavíme se těm nejtěžším výzvám. Tak se ozvěte!

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?