Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou tiskovinu můžete vytvořit a kdy se vyplatí investovat do povrchového zušlechtění.

Co je vazba V2?

Vazba V2 je měkká. Vyznačuje se tím, že jsou jednotlivé listy poskládány za sebou a do hřbetu obálky jsou všechny listy vlepeny. Vazba V2 se nejčastěji lepí PUR lepidlem nebo tavným lepidlem.

Lepená vazba je kvalitní, a proto je vhodná i pro větší publikace. Ještě předtím, než lepidlo naneseme, je ale třeba jednotlivé stránky správně složit. Hřbet následně ofrézujeme. Díky tomu je vazba pevnější.

Pak už jen zbývá lepidlo zahřát a ještě horké nanést na celý hřbet. Během následujících hodin lepidlo zcela ztvrde. Vazbu V2 pak jen tak něco nerozlepí.

 

Kdy sáhnout po lepené vazbě V2?

Co je to vazba V2, už víte. Kdy ji ale použít? Její velkou výhodou je to, že můžete bez obav vytvořit i tiskoviny většího rozsahu. A to zpravidla až do šířky hřbetu 5 cm. Skvěle se proto hodí například pro katalogy, brožury, časopisy nebo dokonce knihy a učebnice.

Na druhou stranu má V2 vazba i své nevýhody. Vzhledem k jejímu zpracování nejde mnohdy dokonale otevřít. Při návrhu grafiky je proto potřeba s tímto omezením počítat. V opačném případě by se mohlo stát, že by si čtenáři nemuseli text nebo ilustraci úplně prohlédnout. A vy byste tak mohli přijít o předání důležitých informací svým zákazníkům.

Pokud přemýšlíte, zda pro svou publikaci použít vazbu V1 nebo V2, máme pro vás tip. Šitá vazba V1 je vhodnější pro tenčí publikace s maximálně 64 stranami. Lepenou vazbu V2 můžete naopak bez problému použít i pro publikace, jejichž rozsah začíná u desítek stran. Standardně vyrábíme tiskoviny v rozsahu 48 až 240 stran.

Knižní vazbu s měkkou obálkou nabízíme v různých formátech papíru – od rozměru 215x275 mm přes A4 až po A5 nebo A6. Pokud máte specifické požadavky, ozvěte se nám. Rádi vám vyrobíme brožury na míru.

Mat, nebo lesk? To je, oč tu běží

U knižní vazby si můžete objednat také povrchové zušlechtění v matu nebo lesku. Pokud máte omezený rozpočet, doporučujeme se zaměřit alespoň na úpravu obálky. První dojem prodává. Obálky vyrábíme nejčastěji z křídového papíru o gramáži 200 až 300 g/m² v matu nebo lesku. U listů máte na výběr z různých druhů materiálů – od ofsetového papíru 80 g/m² až po 150 g/m². Nejoblíbenější kombinací je obálka s gramáží 250 g/m² a lesklými listy s gramáží 115 g/m².

Pokud se chystáte na výrobu tiskovin s větším množstvím fotografií, sáhněte po lesklém papíru. Matný papír se naopak hodí pro textové publikace. Na lesklém papíře by při jasném světle mohly být některé pasáže hůře čitelné.

Vytvořte si profi tiskoviny u Point4me

Nejste si jistí, jaká vazba je pro vaše publikace nejlepší? Poradíme vám s výběrem vhodného řešení, aby bylo vše podle vašich představ.

Ať už se pustíte do výroby učebnic, knih nebo rozsáhlých katalogů, ozvěte se nám. Rádi vám vytvoříme tiskoviny i na míru.

Sdílejte článek dál

Další články