Jak poskládat leták? Jde to i kreativně

Před tím, než se pustíte do tisku letáků, byste měli zvážit, jaký typ skládání zvolíte. Poradíme vám, kdy je lepší sáhnout po paralelním falcu a v jakých případech je zase lepší zvolit kreativnější řešení. Zajímá vás, na co dbát při výrobě letáku, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Kouzlo skládaného letáku

Obsah je král. Pokud ale zákazníky nezaujmete už na první pohled, k přečtení letáku se ani nedostanou. Probuďte proto v zákaznících zvědavost. Nalákejte je, aby chtěli objevovat to, co není na první pohled ve skládaném letáku vidět.

Skládané letáky tiskneme oboustranně, a to například ve formátech DL, A4 či A5. Díky tomu tyto tiskoviny nabízí větší prostor pro sdělení. Nebojte se proto využít celý jejich potenciál. Můžete tak perfektně využít všechny strany letáku a propagovat produkty, služby či akci do nejmenších detailů.

Při tisku letáčků vždy platí, že grafický návrh musíte vždy přizpůsobit konkrétnímu rozložení. Ze všeho nejdříve se tedy rozmyslete, jaký typ skládání si vyberete. A až poté se pusťte do tvorby.

Představte menu v celé kráse

Překvapte zákazníky či obchodní partnery zajímavým zpracováním. Paralelní falc se překládá napůl, vzniknou tak čtyři samostatné strany. Nejčastěji se používá například pro jídelní lístky či sezónní menu. Chybu ovšem neuděláte ani ve službách. Na tyto letáky se skvěle vejdou základní informace o podniku, kontaktní údaje i otevírací doba.

Co na srdci, to na letáku

Chcete sdělit zákazníkům program několikadenního festivalu, přiložit mapu areálu a také kontaktní údaje? Pak pro vás bude tím pravým skládaný leták ve tvaru harmoniky. Na tiskovinu o šesti stranách se vše potřebné jednoduše vejde.

Tento typ letáků se hodí například pro různé informační brožury, ve kterých chcete zákazníkům odkrývat informace postupně. 

Překvapte zákazníky originálním nápadem

Originálního designu dosáhnete použitím zavinovacího falcu. Tento typ letáku využijete v případě, kdy chcete vytvořit něco hravého a zákazníky překvapit. Poradíme vám, jak takový leták udělat!

  • Tvoříte leták pro firmu, která se zabývá výrobou oken či jejich úklidem? Zapojte okno i do grafiky letáku. Zákazník si pak otevře leták tak, jako kdyby otevíral dvě okenice. Uvnitř letáku pak může najít kontaktní informace, slevový kód nebo třeba informace o vašich službách. Originální a působivé!
  • Stejným způsobem můžete pracovat s jakoukoliv grafikou. Zákazníky můžete například nechat rozbalit si dárek.

Fantazii se meze nekladou

Kromě klasické harmoniky, zavinovacího a paralelního falcu si můžete leták poskládat podle svých potřeb. Při výrobě reklamních letáků se tedy můžete opravdu kreativně vyřádit! Vybrali jsme pro vás nejzajímavější typy skladů.

  • Dvojitý paralelní falc perfektně využijete například pro mapu či jídelní lístek. Tento typ letáku je uprostřed dvakrát přeložený, a tak nabízí skvělé možnosti pro prezentaci zajímavých produktů. 
  • Křížový sklad je ideální variantou například pro plakáty. Tiskovinu přeložíte jednou v příčném a jednou v podélném směru. Jednotlivé sklady pak vytvoří kříž.
  • Mailingový lom je poměrně neobvyklý. Po složení vznikne zpravidla devět malých polí na přední i zadní straně. Je proto perfektní volbou v případě, kdy hledáte kompaktní řešení. Bez problému ho totiž složíte například do obálky.
  • Žabí lom upoutá zákazníky už na první pohled. Odlišuje se totiž od běžných skladů. Představit si ho můžete jako složitější typ zavinovacího falcu.

3 zásady, které se vyplatí dodržovat

Aspektů, které mohou ovlivnit výslednou podobu letáku, je celá řada. Od papíru přes formát až po grafickou úpravu. A právě design rozhoduje o tom, jak velký reklamní potenciál bude leták mít. Máme pro vás tři základní tipy, na které byste si měli dát pozor, ať už se chystáte na skládaný leták v jakékoliv variantě.

  • Barevná kombinace: Barvy vybírejte s ohledem na brand. Zvažte ale také roční období. Tvoříte leták pro vánoční akci? Odvažte se a využijte výraznější barvy, jako je červená, zlatá či tmavě zelená. Chybu ale neuděláte ani se světlými tóny, které zase ladí k zimě. Nezapomeňte ale vždy na to, že barvy mohou ovlivnit vnímání značky. 
  • Jednotný styl fontů: Méně je více. Držte se jednoho až dvou typů písma. Pamatujte, že leták by měl být v první řadě čitelný. Myslete také na správnou velikost fontu.
  • Grafické prvky: Dbejte na působivý design. Nepřehánějte to s grafickými prvky, ale ani s velkým množstvím textu. Při výrobě letáků myslete na to, aby byly tiskoviny srozumitelné a bylo jasné, co chcete zákazníkům říci.

A šup do tisku

Máte vybráno? Rádi vám poradíme s doladěním detailů a připravíme vám kalkulaci a tisk na míru.

Víte vše, co potřebujete? Pak už jen stačí odeslat tiskové podklady, a to jednoduše online. Letáky vám vyrobíme i do druhého dne od objednání.

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?