Typy papíru: Jak ovlivní výsledek vaší práce?

Vybrat si ten správný papír pro tisk firemního materiálu může být docela oříšek. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme si pro vás povídání o nejčastějších typech papíru a rozdílech mezi nimi. Třeba vám to napoví, jak se rychle zorientovat a dosáhnout takového výsledku, jaký očekáváte.

Na trhu existují různé druhy papíru. Základní rozdělení odlišuje natíraný a nenatíraný papír a pak speciální druhy papíru. Každý druh se přitom hodí pro jiné typy tiskovin. Záleží samozřejmě také na gramáži a na konkrétních představách zadavatele.

Natírané papíry: Mat nebo lesk?

Natírané papíry mají svůj název podle typu povrchové úpravy. Papír je pokryt ještě povrchovou vrstvou v lesklé nebo matné variantě. Když si vybavíte jakýkoliv leták, jste doma. Matné i lesklé papíry mají stejné využití. Záleží čistě na vašem vkusu, která varianta se vám líbí více. Obecně platí, že lesklá varianta má sytější podání barev a je proto líbivější. Druhy papíru a vhodnost jejich použití pak odlišuje čistě gramáž.

Materiál: Křída mat 115-200 g/m2
Materiál: Křída lesk 115-200 g/m2        
Využití: vnitřní strany brožur, letáky, skládačky, plakáty s nižší gramáží, stolní kalendáře, lepené katalogy a bloky

Materiál: Křída mat 200-350 g/m2
Materiál: Křída lesk 200-350 g/m2
Využití: obálky brožur, diplomy, visačky, kartičky, jídelní lístky, nástěnné kalendáře, lepené a sešívané katalogy, letáky, plakáty, vizitky

Ofsetové papíry

Ofsetový papír patří do kategorie nenatíraných papírů. Nemá další vrstvu, takže více saje a je snazší na něj psát. Ofsetové podklady dobře absorbují barvu, výsledný tisk má tudíž intenzivní odstíny, ale není tak zářivý jako například lesklá křída. Povrch ofsetového papíru je matný a mírně drsný. Ofsetové papíry se používají na tisk katalogů, dokumenů i knih.

Materiál: Bezdřevý ofset 80-100 g/m2
Využití: firemní hlavičkový papír, vnitřní listy brožur a katalogů

Materiál: Bezdřevý ofset 100-200 g/m2
Využití: poznámkové bloky, vnitřní listy brožur a katalogů, letáky, skládané letáky, jídelní lístky

Materiál: Bezdřevý ofset 200-350 g/m2
Využití: objednávací kartičky, obálky, diplomy

 

Speciální druhy papíru a exkluzivní edice

Kromě křídy a ofsetu se dá také tisknout také na samolepicí papír. Ten se hodí v případě, že potřebujete tisk a výrobu samolepek. V nabídce najdete standardní obdélníkové formáty i dodatečné povrchové zušlechtění. Samolepky jsou k dostání v lesklé i matné variantě. Aby se daly dobře odlepit, je papír, na kterém se fólie nachází, vzadu naříznut.

Samolepicí papír matný  177  g/m2
Samolepicí papír lesklý  167 g/m2
Možnosti potištěných formátů: A4, A5, A6, A7, DL, 310x450 mm, vlastní formát
Využití: samolepky, etikety

Kromě samolepek existují také nejrůznější luxusní papíry s povrchovou úpravou. Používají se obvykle na tisk vizitek, přání a PF. Mají vyšší gramáž a povrchovou úpravu, díky které vypadají na pohled i na dotek jinak než ofsetový nebo křídový papír. Některé mají strukturu dřeva nebo plátna, jiné disponují vysokým leskem různé barvy.

Exkluzivní papíry
Splendorgel  Extra White  340 g/m2
Splendorlux 1 Premium White  250 g/m2
Constellation Snow Tela  280 g/m2
Acquerello Avario  280 g/m2
Woodstock Betulla  285 g/m2
Sirio Pearl Ice White  300 g/m2
Sirio Pearl Platinum  300 g/m2
Využití: vizitky, přání, PF

 

Mezi speciální druhy papíru patří také reflexní papíry a pohlednicový karton. Ty se hodí na tisk plakátů, reflexních letáků a tisk pohlednic. Potisknout lze také speciální fólii, která má využití při různých sportovních soutěžích nebo jako prostírání v restauracích.

Speciální papíry
Reflexní žlutý  90 g/m2
Reflexní oranžový  90 g/m2
Pohlednicový karton 300 g/m2
Využití: letáky, reflexní plakáty, pohlednice

Speciální fólie
YUPO Blue  158 g/m2
Využití: startovní čísla na trička, prostírání do restaurací, terče

Potřebujete si druhy papíru osahat? Napište si o vzorník zdarma

Dotek je v případě typů papíru rozhodující a může vám napovědět víc než tisíc slov. Proto jsme pro vás připravili vzorník nejoblíbenějších druhů papírů v nejčastějších gramážích. Potřebujete vědět, jaký je rozdíl mezi 250 g/m2 a 350 g/m2 křídou? Jednoduše si o vzorník papíru zdarma napište. Budete ho mít vždy po ruce, když budete potřebovat vybrat vhodný papír pro vaše firemní materiály. Kromě křídových a ofsetových papírů si v něm můžete prohlédnout také různé druhy exkluzivních papírů a speciálních papírů.

 

Sdílejte článek dál

Další články

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Co byste měli vědět o vazbě V2?

Lepená vazba V2 je jako stvořená pro různé typy publikací. Od katalogů až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor, jak rozsáhlou...
Otevřít článek Co byste měli vědět o vazbě V2?