Na co si dát pozor při tisku letáků

A4, A5 a jak vybrat správný rozměr

Základní formáty papíru, které dobře známe ze školy, mají rozměry A4 (210 × 297 mm), což je ten klasický velký sešit, a A5 (148 × 210 mm), jinými slovy přepůlená A4. Všechny základní formáty jsou označeny písmenem A, ne vždy je to ale dostačující. Proto existuje ještě rozšířená řada formátů typu B. Obálky mají vlastní velikost a označují se písmenem C.

Ideální rozměr letáku neexistuje, jelikož jej volíte vždy podle konkrétní situace. Pokud tisknete pozvánky, vouchery nebo kupóny, doporučujeme zvolit rozměr DL (99 × 210 mm). K DL rozměru papíru pak pasuje DL rozměr pro obálku.

Gramáž papíru

Někdy je vhodné při tisku letáků zvolit pevnější papír, který působí luxusněji, jindy naopak radši sáhnete po papíru s nižší gramáží. Pro představu: běžný kancelářský papír má obvykle 80g/m2. K tisku letáků se zpravidla volí gramáž papíru 115–150 g/m2. Zvažte, zda chcete kvalitnější papír, který ovšem více váží a je dražší (150 g/m2), anebo se spokojíte s nižší gramáží (115 g/m2). Pro tisk pozvánek nebo luxusních voucherů je vhodné sáhnout po vyšších gramážích 200 nebo 300 g/m2.

Pokud máte v úmyslu letáky přehýbat nebo skládat, doporučujeme zvolit spíše nižší gramáž.

Ofsetový vs. digitální tisk

Plánujete-li tisknout větší množství letáků, tedy vyšší stovky až tisíce kusů, zpravidla zvolí tiskárna ofsetový tisk. Ten je finančně náročný a není příliš vhodný pro méně kusů, protože zpočátku zabere nějaký čas, než se tiskárna nastaví – každá barva vyžaduje vlastní desku i osvícení. Jakmile je ale ofsetová tiskárna jednou nachystána, může velice levně chrlit nekonečné množství kopií. Máte-li v úmyslu tisknout letáky nebo pozvánky od 700 kusů výš (množství je orientační), doporučuje se většinou ofset. Je levnější než digitální tisk a hodí se zejména při tisku hrubších povrchů. Při menším množství (zhruba do 500 kusů) se vám naopak vyplatí digitální tisk, který vás vyjde levněji a kvalita je srovnatelná s ofsetem.

Tak či onak je nejlepší nechat finální volbu metody na samotné tiskárně. Kvalitní tiskárna vybere nejvhodnější tisk ke spokojenosti obou stran.

Barevnost a CMYK

CMYK označuje barevný model a užívá se právě v oblasti tisku, na rozdíl od pojmu RGB užívaného spíše v online prostředí (např. na monitoru). Zkratka CMYK je složena z prvních písmen čtyř barev, které jej definují: azurová, purpurová, žlutá a černá (cyan, magenta, yellow, black). Detailnější popis si přečtěte v našem článku.

Někdy se můžete setkat s následujícím označením:
CMYK 4/0 – jednostranný barevný tisk
CMYK 4/4 – oboustranný barevný tisk
CMYK černá 4/1 – jedna strana barevná, druhá černobílá
Černá 1/0 – jednostranný černobílý tisk
Černá 1/1 – oboustranný černobílý tisk

Potřebujete poradit s tiskem? Napište nám.