Jak správně předávat vizitky? Máme pro vás 5 tipů!

I v době internetu a elektronické komunikace mají vizitky v business prostředí své místo. I když se jejich předání zdá být běžnou věcí, každý z nás jistě někdy zaváhal, kdy má k předání dojít a jestli má "právo" vizitku nabídnout jako první. Proto jsme se rozhodli, že do 5 bodů shrneme to nejpodstatnější, co se etiky vizitek týče.

  1. Buďte připraveni
    Vždy u sebe noste dostatek vizitek a buďte si hlavně jisti, kde je máte. Hledání po kapsách a taškách nevypadá prostě dobře. Na druhou stranu, nerozhazujte vizitky jako Večerníček noviny - vizitky nejsou letáky, nedělají vám reklamu, ale předávají písemný kontakt někomu, s kým jste se už seznámili. 
  2. Dobře to načasujte
    Často býváme v rozpacích z toho, kdy má k výměně vizitek dojít. Vizitky se většinou předávají při rozloučení jako stvrzení toho, že "budeme v kontaktu". V praxi je ale běžné, že se tento úkon pojí i se seznámením.
  3. Kdo bude první?
    Teď už víme, že vizitky se předávají při seznámení nebo loučení. Kdo má ale celou akci iniciovat? Platí tu podobná pravidla jako u podání ruky a představování - vizitky jako první předává host, starší, výše postavený. Stejně jako u pozdravu zde platí pravidlo pravé ruky. Vizitku se navíc snažte předat tak, aby z ní mohl ten druhý ihned číst. 
  4. Pozor na poznámky!
    Pokud dostanete vizitku, je slušné si ji prohlédnout a letmo pročíst. Její schování do tašky či kapsy ihned po převzetí se považuje za nezdvořilé. Chybu uděláte i v případě, že si do vizitky ihned začnete něco dopisovat. Pokud si chcete k dotyčnému dopsat nějakou poznámku, udělejte to až poté, co se rozloučíte.
  5. Nepište si tam poznámky!
    Stejně jako u předchozího bodu je neslušné si vpisovat do cizí vizitky poznámky před jejím majitelem, stejně tak neprofesionálně působí vaše vlastní vizitky, kde máte tužkou opravené například telefonní číslo nebo email. Vpisování dalších informací propiskou na svou vlastní vizitku je velmi nevhodné. Možná vám připadá, že je škoda staré vizitky vyhazovat, ale věřte, že je to mnohem lepší, než je rozdávat počmárané. Netřeba snad připomínat, že špinavé, ohnuté nebo jinak poškozené vizitky patří do koše, ne na schůzku. 

Jak jsme zmiňovali v článku - předávání vizitek má mnoho společného s představováním. Jakými pravidly etiky se řídit nám krásně shrnul pan Špaček ve svém pořadu.