Jak pracovat s logem na firemních tiskovinách?

Logo je důležitou součástí reklamních materiálů. A ať už se chystáte na tisk vizitek, výrobu letáků nebo tisk brožur, máme pro vás pár zásad, které byste měli při jejich výrobě dodržovat. Poradíme vám, kam umístit logo, jak s ním pracovat, nebo jaké barvy zvolit.

Proč používat na firemních tiskovinách logo?

Ač se to zdá možná jasné, mnoho firem na logo zapomíná. Společnosti totiž často předpokládají, že je zákazníci přece musí jasně poznat. To ale v nepřeberném množství výrobků a tiskovin není tak jednoduché.

Pamatujte, že pokud váš produkt zákazníci nepoznají, přijde veškerá snaha vniveč. Snažte se proto s firemními tiskovinami odlišit od konkurence, a to jak perfektním vizuálem, originálními texty, tak právě skvěle zpracovaným logem.

Doleva, doprava, nahoru nebo dolů. Kam umístit logo?

Možností je nespočet. A vy možná nevíte, kde vám hlava stojí. V každém případě by mělo být logo vždy to první, čeho si zákazníci při pohledu na firemní tiskoviny všimnou. Nejčastěji se vkládá do levého horního rohu. Výjimkou ale není ani umístění uprostřed, nebo úplně dole.

Pamatujte ale, že vše má své hranice. A u loga to platí dvojnásob. Ačkoliv by zákazníci měli loga zaregistrovat na první pohled, nesmí na ně zase příliš křičet. Takovým vizuálem byste totiž jednoduše zazdili důležité informace, které chcete klientům sdělit. Pokud například plánujete tisk plakátů na společenskou akci, určitě chcete říci, kde a kdy se událost koná, jaký je dress code, nebo jaký bude program. Logo by tedy mělo celý vizuál jen doplňovat a být s ostatními prvky zkrátka v rovnováze.

Nechte logo dýchat

Zní to možná trochu zvláštně, ale je to tak. Logo sice nemůže křičet z tiskoviny na 100 metrů daleko, ale také ho nesmíte přebít množstvím dalších prvků. Zapomeňte proto na románové odstavce nebo šílené grafiky. Pamatujte, že méně je často více. Kolem loga proto nechte vždy dostatek prostoru.

Logo můžete ozvláštnit také částečnými výřezy. To skvěle funguje například při tisku vizitek. Vizitka se díky výřezům provzdušní, ale bude také vypadat originálně.

Barevně nebo černobíle?

Logo v plné barvě byste měli používat co nejvíce. Barvy jste si přece jen zvolili z nějakého důvodu a byla by škoda, kdybyste s nimi nepracovali. Například při tisku brožur nebo vizitek by barevné logo mělo být vaší prioritou.

Logo v černé barvě skvěle vynikne na světlém nebo vícebarevném povrchu. Barevné logo by naopak v pestrobarevném vizuálu působilo spíše nepřehledně a mohlo by zákazníky zahltit.

Bílé logo funguje podobně jako černé. Jen s tím rozdílem, že skvěle vynikne na tmavém podkladu. Pokud tedy plánujete tisk letáků nebo jiných reklamních materiálů na černý, tmavě hnědý nebo tmavě šedý papír, sáhněte po bílé verzi loga.

Při tisku některých reklamních materiálů se hodí mít po ruce logo zpracované také v odstínech šedé. To například v momentě, kdy se chystáte tisknout černobíle.

Vyměňte logo za symbol

U některých reklamních materiálů není prostoru nazbyt. A právě v těchto případech oceníte, když budete mít kromě loga vytvořený také symbol, podle kterého vás zákazníci snadno poznají.

Symbol se vám bude hodit například při tisku samolepek. Na takto malém prostoru by totiž logo mohlo být příliš malé – a tím pádem nečitelné. Když ale místo něj použijete jednoduchý symbol, který ve firemní komunikaci používáte, zbyde vám místo ještě na další nezbytnosti – například odkaz na webové stránky a podobně.

Tisk a online? Nerozlučná dvojka

Pamatujte, že firemní komunikace musí jít na všech kanálech ruku v ruce. A to jak na všech tištěných materiálech, tak v online prostoru. Jen tak si vás zákazníci zapamatují. Používejte proto vždy stejné logo a držte se brand manuálu. Rozhodně se vyvarujte používání odlišných log či symbolů například na sociálních sítích a ve firemních tiskovinách.

RGB nebo CMYK?

To je dobrá otázka. Logo si nechte zpracovat v obou barevných modelech. Zatímco RGB využijete při digitální komunikaci – tedy na sociálních sítích či na webu, CMYK použijete právě při tisku plakátů, brožur nebo tisku vizitek. Budete tak mít jistotu, že se vše vytiskne podle vašich představ.

Jednoduše. Kvalitně. Rychle. Využijte tisk online

Veškeré požadavky na tisk nám jednoduše pošlete online. V konfigurátoru si vše snadno nastavíte a během chvilky zjistíte také přibližnou kalkulaci. A pak už vše necháte na nás. Tisk brožur, samolepek, letáků nebo plakátů zvládneme levou zadní. A díky moderním strojům a precizním tiskařským linkám zvládneme mnohé firemní tiskoviny vyrobit i expresně.

Sdílejte článek dál

Další články